موضوعات وبسایت : اخبار
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن

نویسنده : رضا قربانی | زمان انتشار : 13 دی 1400 ساعت 14:48

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان مدارک لازم برای دریافت وام مسکن را مطالعه خواهید کرد.

امروزه با بالا رفتن قیمت‌ها و تورم، خرید خانه به خصوص برای جوانان بسیار سخت و حتی غیر ممکن شده است. به همین منظور بانک های دولتی و خصوصی کشور تسهیلاتی را به مردم ارائه می‌کنند تا از طریق آنها بتوانند راحت تر اقدام به خرید مسکن کنند. یکی از این راه حل ها پرداخت وام به افرادی است که قصد خرید مسکن دارند. در حال حاضر بانک ملی و بانک سامان هم وام مسکن را با شرایط و تسهیلات متفاوت ارائه می‌دهند اما در حال حاضر به دلیل عدم تامین اعتبارات فقط بانک مسکن کلیه پرداخت‌ها را انجام می‌دهد.

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

انواع وام مسکن

وام های مسکن به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند:

 1. وام هایی که افراد با اوراق ممتاز از بازار بورس دریافت می‌کنند.
 2. وام هایی که از محل صندوق پس انداز مسکن پرداخت می‌شوند.

شرایط گرفتن وام مسکن و نحوه پرداخت قسط و زمان انتظار سود بازپرداخت در هر کدام از انواع وام ها متفاوت است. در هر کدام از این وام پرداخت اقساط هم به صورت پلکانی یعنی دوره ای یا سالانه  و هم به صورت ساده انجام می‌شود.

%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%861.jpg

راه های دریافت وام مسکن

 • صندوق پس‌انداز یکم
 • اوراق ممتاز
 • صندوق پس‌انداز مسکن
 • حساب پس‌انداز مسکن جوانان

وام مسکن یکم

افراد بالای ۱۸ سال با درآمد مستقل و زوجینی که تا به حال هیچ خانه ای نخریده باشند خانه اولی به حساب می آیند. باید توجه داشته باشید که متقاضی و همسر او از هیچ گونه تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها برای مسکن و همچنین هیچ گونه امکانات دولتی برای تهیه مسکن  نباید استفاده کرده باشند. اگر صندوق حساب پس انداز یکم را افتتاح کنید پس از گذشت یک سال از تاریخ افتتاح حساب می‌توانید از سقف تسهیلات استفاده کنید.سقف تسهیلات برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان(۸۰ میلیون تومان برای هریک) در شهر تهران و در شهر های بزرگ مثل ​کرج، مشهد، تبریز ، اصفهان ، کرمانشاه،اهواز، قم و شیراز  مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان (۶۰ میلیون تومان برای هر یک)و در سایر شهرها مبلغ ۸۰ میلیون تومان (۴۰ میلیون تومان برای هر یک) می باشد و مدت زمان این وام حدود ۳ سال است. این تسهیلات فقط برای یک بار قابل استفاده می‌باشد. همچنین ارزش ملک خریداری شده باید ۲۰ درصد از مبلغ وام بیشتر باشد و خانه نباید بیش از ۱۵ سال عمر کرده باشد.برای دریافت این وام داشتن  یک ضامن معتبر به همراه یک فیش حقوقی خاص و درآمد ماهانه ۳ برابر مبلغ قسط یکی از شرایط ضروری می‌باشد. همچنین خانه مورد نظر جهت خرید باید در محدوده شهر قرار داشته باشد.

%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86.jpg

وام های اوراق دار

جهت دریافت این وام باید برای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگه اوراق خریداری کنید.قبل از خرید برگه اوراق باید در آغاز یک کد بورس برای خودتان تهیه نمایید. قیمت هر برگ اوراق برای تهیه وام ۱۲۰ میلیونی زوجین ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان و برای تهیه وام ۸۰ میلیون تومانی فرد مجرد مبلغ ۶ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان می باشد. مزیت این نوع وام این است که متقاضی دیگر نیازی نیست که زمان زیادی را برای دریافت وام صرف کند بلکه پس از خریداری اوراق بقیه مراحل به سرعت طی می‌شود و اقدامات لازم برای تهیه وام انجام می‌گردد.

در بانک ملی هم مثل بانک مسکن برای تهیه وام باید اوراق تهیه کنید. مدت اعتبار این اوراق در بانک ملی ۲ سال است و از یک ماه پس از افتتاح حساب امکان خرید این اوراق وجود دارد.اما تفاوت آن با بانک مسکن در این است که شخص خودش به صورت مستقیم اوراق را خریداری نمی‌کند، بلکه توسط بانک بسته به نوع طرحی که انتخاب کرده(طرح اول یا دوم ی سوم) و در ازای سپرده ای که در حساب خود دارد این اوراق خریداری می‌شود. همچنین سود این وام ۱۷.۵ درصد و مدت زمان بازپرداخت آن ۱۲ سال می باشد.همچنین وثیقه این وام مانند بانک مسکن سند ملکی است که شخص قصد خرید آن را دارد.

حساب پس انداز مسکن جوانان

وام مسکن جوانان به ملک‌هایی تعلق می‌گیرد که از تاریخ پروانه ساخت آنها بیش از ۲۵ سال نگذشته باشد. در صورتی که بیش از ۲۵ سال از تاریخ صدور پروانه ساخت گذشته باشد، سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب پس انداز مسکن جوانان در تهران ۴۵ و در شهر های بزرگ ۴۰ و در سایر مناطق ۳۵ میلیون تومان و در تسهیلات زوجین تهران ۸۰، شهرهای بزرگ ۷۰ و سایر مناطق ۵۰ میلیون تومان خواهد بود. مدت زمانی که باید سپرده گزاری کنید ۵ تا ۱۵ سال می باشد.نرخ سود این نوع از تسهیلات ۹ درصد می‌باشد. همچنین مدت زمان بازپرداخت وام حداقل ۲۰ سال می‌باشد. در این نوع وام در صورتی که متقاضی هنوز به سن قانونی نرسیده باشد، اما حکم رشدش از سوی دادگاه صادر شده باشد،در این صورت می‌تواند به نام خودش در بانک حساب افتتاح کند.

%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%88%D8%A7%D9%85.jpg

وام مسکن بازنشستگان

طبق قانونی که به تازگی تصویب شده است، بانک مسکن به بازنشستگان وام مسکن پرداخت می‌کند. سقف این تسهیلات در تهران ۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها و روستاها ۴۰ میلیون تومان است.نرخ سود این وام ۹ درصد و در شهرهای بالای ۲۰۰هزار نفر ۷ درصد و در سایر شهرها و روستاها ۴ درصد می باشد.مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات ۱۰ ساله است. اقساط این وام به طور مستقیم از حقوق بازنشستگان کسر خواهد شد.


بیشتر بخوانید: مراحل انتقال سند رسمی ملک، آپارتمان و زمین


وام خرید زمان

این وام از صندوق پس انداز فرد در بانک مسکن پرداخت می‌شود. پس از اینکه ۶ ماه از سپرده گزاری‌تان گذشت می تواند از امتیاز حساب صندوق سپرده گزاری مسکن استفاده کند و از ۸ میلیون تا سقف ۱۲ میلیون تومان وام دریافت کند. شرط گرفتن این وام این است که شخص باید مبلغی دوبرابر مبلغ وام را ظرف مدت شش ماه در صندوق سپرده گزاری کرده باشد. مثلا برای دریافت وام ۸ میلیون تومانی باید مبلغ ۱۶ میلیون توان را در ۶ ماه سپرده گزاری کرده باشد.همچنین سود پرداخت این وام ۱۱ درصد است و خانه ای که با این وام خریداری می‌شود نباید بیش از ۲۵ سال سن داشته باشد.

%D9%88%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-1.jpg

مراحل دریافت وام مسکن

 • اگر قصد دریافت وام از طریق اوراق را داشته باشید پس از تهیه اوراق، بانک مسکن به فروشنده نامه ای مبنی بر استعلام طرح و جواز از شهرداری خواهد داد که با استفاده از آن فروشنده با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی شهرداری نسبت به اخذ استعلام اقدام می نماید.
 • پس از دریافت استعلام برای تشکیل پرونده به شعب بانک مراجعه می نماید. هنگام تشکیل پرونده حضور فروشنده الزامی نیست.
 • در صورتی که مدارک شما تکمیل باشد،پرونده شما به جریان می افتد و برای ارزیابی قیمت و استعلام اوراق به کارشناس بانک ارسال می‌شود. مدت زمان این ارزیابی بین ۱۰ تا ۱۵ روز زمان می برد.
 • پس از آماده شدن جواب استعلام،بانک دفترخانه مورد نظر خود را برای گرفتن نامه های دارایی و شهرداری و استعلام ثبت معرفی می‌کند.
 • زمانی که به دفترخانه مورد نظر مراجعه نمایید، نامه ای دریافت می‌کنید مبنی بر آماده بودن مدارک جهت انتقال سند که آن نامه را باید به شعبه تحویل بدهید.

مدارک لازم جهت دریافت وام در بانک مسکن

 • سند منزل مورد معامله
 • مدارک شناسایی وام گیرنده(شناسنامه و کارت ملی)
 • مدارک شناسایی فروشنده(شناسنامه و کارت ملی)
 • مدارک شناسایی ضامن(شناسنامه و کارت ملی)
 • پروانه ساخت با عمر کمتر از ۲۰ سال
 • پایان کار
 • مبایعه نامه
 • صورت مجلس تفکیکی
 1. \n \t
 2. وام هایی که افراد با اوراق ممتاز از بازار بورس دریافت می‌کنند.

\n \t

وام هایی که از محل صندوق پس انداز مسکن پرداخت می‌شوند.

\n

"}},{"@type":"Question","name":"راه های دریافت وام مسکن","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"

 • \n \t
 • صندوق پس‌انداز یکم

\n \t

اوراق ممتاز

\n \t

صندوق پس‌انداز مسکن

\n \t

حساب پس‌انداز مسکن جوانان

\n

"}},{"@type":"Question","name":"مراحل دریافت وام مسکن","acceptedAnswer":{"@type":"Answer","text":"

 • \n \t
 • اگر قصد دریافت وام از طریق اوراق را داشته باشید پس از تهیه اوراق، بانک مسکن به فروشنده نامه ای مبنی بر استعلام طرح و جواز از شهرداری خواهد داد که با استفاده از آن فروشنده با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیکی شهرداری نسبت به اخذ استعلام اقدام می نماید.

\n \t

پس از دریافت استعلام برای تشکیل پرونده به شعب بانک مراجعه می نماید. هنگام تشکیل پرونده حضور فروشنده الزامی نیست.

\n \t

در صورتی که مدارک شما تکمیل باشد،پرونده شما به جریان می افتد و برای ارزیابی قیمت و استعلام اوراق به کارشناس بانک ارسال می‌شود. مدت زمان این ارزیابی بین ۱۰ تا ۱۵ روز زمان می برد.

\n \t

پس از آماده شدن جواب استعلام،بانک دفترخانه مورد نظر خود را برای گرفتن نامه های دارایی و شهرداری و استعلام ثبت معرفی می‌کند.

\n \t

زمانی که به دفترخانه مورد نظر مراجعه نمایید، نامه ای دریافت می‌کنید مبنی بر آماده بودن مدارک جهت انتقال سند که آن نامه را باید به شعبه تحویل بدهید.

\n

"}}]}سایر منابع و مطالب مرتبط با مدارک لازم برای دریافت وام مسکن [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
vakiltop.com .
شرایط، مراحل و مدارک لازم جهت گرفتن وام مسکن و بررسی انواع وام ...

Jun 15, 2020 — وام های اوراق دار; حساب پس انداز مسکن جوانان; وام مسکن بازنشستگان; وام خرید زمان; مراحل دریافت وام مسکن; مدارک لازم جهت دریافت وام در بانک مسکن ... ادامه...


www.shabakeh-mag.com .
شرایط و مدارک لازم برای دریافت وام مسکن در سال 98 | شبکه

May 4, 2019 — در این مطلب به طور کامل شرایط و مدارک مورد نیاز دریافت وام مسکن و وام مسکن یکم شرح داده شده است. اگر قصد خرید خانه را دارید ولی از شرایط و سقف وام ... ادامه...


address.ir .
مراحل گرفتن وام مسکن چیست؟ | آدرس

به طور معمول مدارک کلی برای دریافت وام مسکن شامل موارد زیر است: ... کنیم که اگر مهر یا تأییدیه‌ی خاصی برای هر یک از مدارک لازم است از قبل برای دریافت آن اقدام کنیم. ادامه...


www.bankavl.com .
مدارک لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن - بانک اول

Aug 13, 2020 — بانک اول - مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران نحوه زمان بندی مراجعه مشمولان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به بانکها و مدارک مورد نیاز را اعلام کرد. ادامه...


banker.ir .
مدارک لازم برای دریافت وام های پرطرفدار - بنکر

این نوع وام برای خرید و یا ساخت مسکن به متقاضی تعلق می‌گیرد و در این زمینه بانک مسکن به هریک از کسانی که متقاضی دریافت این وام هستند تسهیلاتی را ارائه می‌کند. ادامه...


bankvam.com .
مدارک لازم جهت اخذ وام ساخت مسکن - مشاوره دریافت وام بانکی

الف)مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی(جهت اخذ وام ساخت مسکن). ردیف, شرح. ۱, تصویر تمام صفحات شناسنامه وکارت ملی متقاضی/متقاضیان. ۲, مدارک محل سکونت وکار ... ادامه...


www.bartarinha.ir .
مدارک لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن

Aug 12, 2020 — مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران نحوه زمان بندی مراجعه مشمولان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به بانکها و مدارک مورد نیاز را اعلام کرد. ادامه...


www.yjc.ir .
بهترین روش دریافت " وام مسکن اولی‌ها " +شرایط و مدارک مورد نیاز

Nov 5, 2018 — شما خانه اولی هستید یا نه؟! بهتر است پیش از این که بخواهیم از شرایط و مدارک لازم دریافت وام مسکن اولی ها بگوییم در ابتدا با مفهوم این کلمه و چرایی آن ... ادامه...


www.tasnimnews.com .
مدارک مورد نیاز برای دریافت اینترنتی وام مسکن اعلام شد/اجرای ...

May 12, 2020 — مدیر امور اعتباری بانک مسکن با تشریح مدارک مورد نیاز برای دریافت اینترنتی وام مسکن از آغاز فاز دوم این برنامه تا پایان سال جاری خبر داد. ادامه...


rahbordemoaser.ir .
برای دریافت وام ودیعه مسکن چه مدارکی لازم است؟-راهبرد معاصر

Sep 14, 2020 — برای ضمانت وام ودیعه مسکن چه مدارکی لازم است؟ وی درخصوص ضمانت‌هایی که در این طرح از متقاضیان اخذ می‌شود، تصریح کرد: به منظور اعطای تسهیلات از ... ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر