موضوعات وبسایت : اخبار
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

افتتاح حساب کوتاه مدت توسط مادر

افتتاح حساب کوتاه مدت توسط مادر

نویسنده : هادی اسدی | زمان انتشار : 15 آذر 1400 ساعت 09:08

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان افتتاح حساب کوتاه مدت توسط مادر را مطالعه خواهید کرد.

در صورت تصویب نهایی،مادر حساب بانکی برای فرزند باز می کند و حق برداشت تا 18 سالگی با مادر است / سير تغييرات حقوقي و قانوني حق برداشت مادر

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

چهارمین دسته، فرد افتتاح کننده مادر طفل (غیرقیم، غیروصی) برای طفل زیر ۱۸ سال و حساب نیز به نام خود طفل خواهد بود که برداشت فقط با مادر (در صورت فوت مادر تنها بعداز ۱۸ سال توسط خود طفل) از نوع حساب های قرض الحسنه است

111769_546.jpg

اقتصاد گردان - «ماده واحده-تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال به شرح زیر اصلاح می شود:مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود انواع حساب های بانکی اعم از سپرده های قرض الحسنه و سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت باز کند و حق برداشت از این حساب ها تا رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام شمسی فقط با مادر است
 معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس‌انداز برای اطفال را به هیات دولت ارائه نموده است.معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با هدف حمایت از نقش و جایگاه مادری و نیز دفاع از منافع عالیه کودکان، لایحه اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال را به منظور ایجاد اختیار قانونی برای مادر در افتتاح حساب و برداشت از آن برای فرزند کمتر از ۱۸ سال خود به هیئت دولت ارائه نموده است.
با توجه اینکه مادران در افتتاح حساب بانکی برای فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود و برداشت از این حساب با موانع قانونی مواجه بودند، قانون گذار در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۵۶ قانون «اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال» را به صورت ماده واحده به تصویب رساند. به موجب تبصره ماده واحده مذکور «مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود حساب پس انداز باز کند و حق برداشت از این حساب تا رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام فقط با مادر است.»
ولی با تصویب قانون «عملیات بانکی بدون ربا» در تاریخ ۸ شهریور ۱۳۶۲ مادران در افتتاح حساب و برداشت از آن برای اطفال خود با مشکل محدودیت قانونی مواجه شدند زیرا ماده (۳) این قانون، سپرده های بانکی را به دو نوع قرض الحسنه و سرمایه گذاری بلند مدت تقسیم کرد و با این تقسیم بندی، عملا اختیار قانونی مادر در افتتاح حساب و برداشت از آن برای فرزند کمتر از ۱۸ سال خود، محدود به سپرده های قرض الحسنه شد.
بنابراین نظر به مشکلاتی که پیش روی مادران به ویژه مادرانی که مسئولیت حضانت و نگهداری فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود را عهده دار می باشند، وجود دارد و آنها را در افتتاح انواع سپرده های بانکی برای فرزندان خود با تضییقات و محدودیت های قانونی مواجه کرده است و از سوی دیگر نظر به ضرورت تسهیل قانونی فرآیند تامین منافع آینده کودکان و بهره مندسازی کودکان از حمایت های مالی والدین در بهترین وجه آن و نیز در راستای بند (۲) اصل (۲۱) قانون اساسی بر حمایت از مادران به ویژه در دوران حضانت فرزند، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که وظیفه سیاست گذاری ستادی و رصد و پایش در حوزه زنان و خانواده را عهده دار است، لایحه «اصلاح تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال» را با هدف کلان حمایت از نقش و جایگاه مادری و نیز دفاع از منافع عالیه کودکان، تهیه و به هیئت دولت ارائه نموده است.
«ماده واحده-تبصره قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال به شرح زیر اصلاح می شود:مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود انواع حساب های بانکی اعم از سپرده های قرض الحسنه و سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت باز کند و حق برداشت از این حساب ها تا رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام شمسی فقط با مادر است.»

بخشنامه شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) زیر ۱۸ سال در بانک ها اصلاح شد

 به دنبال تغییراتی در مواد بخشنامه افتتاح حساب برای افراد زیر ۱۸ سال (طفل و نوجوان) در بانک‌ها اکنون افتتاح حساب به ۵ دسته تقسیم بندی شده است، که دسته اول، ولی (پدر یا جد پدری) قیم یا وصی (با حکم) به عنوان افتتاح کننده حساب برای طفل زیر ۱۸ سال و به نام خود طفل امکانپذیر است که امکان برداشت از حساب توسط افتتاح کننده و یا با ارائه حکم رشد بوده و نوع حساب قابل افتتاح شامل انواع حساب به جز حساب جاری با دسته چک است.

دسته دوم فرد افتتاح کننده خود طفل با سن بین ۱۲ تا ۱۸ سال، بدون حکم رشد و به نام خود طفل است که امکان برداشت قبل از ۱۸ سال، فقط بعد از ۱۵ سال تمام یا با ارائه حکم رشد بوده و نوع حساب نیز فقط حساب قرض الحسنه خواهد بود.

دسته سوم هم فرد افتتاح کننده خود طفل با سن زیر ۱۸ سال و با حکم رشد و به نام خود طفل است که امکان برداشت فقط توسط خود طفل با ارائه حکم رشد و شامل حساب سپرده مدت دار و قرض الحسنه است.

 چهارمین دسته، فرد افتتاح کننده مادر طفل (غیرقیم، غیروصی) برای طفل زیر ۱۸ سال و حساب نیز به نام خود طفل خواهد بود که برداشت فقط با مادر (در صورت فوت مادر تنها بعداز ۱۸ سال توسط خود طفل) از نوع حساب های قرض الحسنه است.

آخرین نوع حسابی که برای افراد زیر ۱۸ سال امکان افتتاح آن وجود دارد، حساب توسط سایر افراد غیرولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) افتتاح می شود و سن طفل باید زیر ۱۸ سال و به نام افتتاح کننده به نفع طفل باشد. امکان برداشت این حساب با افتتاح کننده و یا طفل دارای حکم رشد است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه گذاری (کوتاه مدت و بلند مدت) است.

در پایان لازم به ذکر است، بعد از رسیدن طفل به ۱۸ سال تمام امکان برداشت فقط توسط خود طفل است و امکان افتتاح انواع حساب را دارد.

سير تغييرات حق برداشت مادر از حساب بانكي فرزند زير 18 سال 

با انتشار بخشنامه جديد، شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) زیر ۱۸ سال در بانک ها اصلاح شده و افتتاح حساب براي افراد زير 18 سال به 5 دسته مختلف امكان پذير است. از جمله براساس يكي از اين موارد، مادر مي تواند براي فرزند زير 18 سال خود در بانك حساب افتتاح كند و حق برداشت از اين حساب تا سن 18 سال تمام تنها توسط مادر انجام مي شود. اين در حاليست كه در گذشته، طبق قانون مدني، مادر امكان افتتاح حساب را داشت اما امكان برداشت از حساب را پدر يا جد پدري داشته است و  حتي با وجود قانون مصوب ارديبهشت سال 57 با عنوان افتتاح حساب افراد زير 18 سال، به دليل برداشت هاي مختلف، مادر امكان برداشت از حساب يا تغيير در حساب بانكي فرزند را نداشته است. 

به گزارش تعادل، اكنون بخشنامه حاضر به اين موضوع صراحت دارد كه مادر مي تواند افتتاح حساب فرزند زير 18 سال خود را انجام داده و تا رسيدن فرزند خود به سن 18 سال از آن برداشت كند و جالب اين است كه  تنها مادر يعني افتتاح كننده حساب بانكي، امكان برداشت از اين حساب را دارد. 

طبق قانون مدنی اداره امور و سرپرستی فرزندی که به سن رشد 18 سال نرسیده است با ولی قهری که شامل پدر و جد پدری است و در مواد 1180 تا 1183 قانون مدني حق برداشت از حساب به عهده پدر يا جد پدري بوده است. 

بنابراین از نظر قانون مدنی که برگرفته از فقه شیعه است پدر یا جدپدری در هر حال اجازه هرگونه دخل و تصرف در اموال صغیر دارند مگر اینکه به حکم قانون منع شده باشند.(مواد مذکور در سال 1307 به تصویب رسیده اند)

حال اگر مادری یا فرد ثالثی برای صغیری حساب پس انداز بانکی افتتاح کند با توجه به مواد قانونی یاد شده هریک از پدر و پدربزرگ این اجازه را دارند با ارائه مدارک مربوط به اثبات نسب یاد شده از حساب فرزند صغیر ولو اینکه توسط فردی غیر از ایشان افتتاح شده باشد برداشت نمایند.

اما  براساس تبصره  قانونی تحت عنوان قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز كه برای اطفال در قالب ماده واحده در سال 1356 به تصویب رسید مادر می تواند بنام فرزند صغیر خود حساب پس انداز باز کند و حق برداشت از این حساب تا رسیدن صغیر به سن 18 سال تمام فقط با مادر است.

در نظرات مشورتي قوه قضاييه نيز آمده است:  با توجه به صراحت تبصره ماده واحده قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال مصوب اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ درصورتیکه مادر به نام فرزند صغیر خود حساب پس انداز باز کند حق برداشت از این حساب را تا رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام دارد و اختیار مذکور مغایرت و منافاتی با قانون الغاء مقررات مخالف با قانون مدنی راجع به ولایت و قیمومت ندارد و در این تبصره قانونگذار صرفنظر از مقررات ماده ۱۰ قانون مدنی صریحاً اجازه تنظیم قرارداد مالی مشروط بین مادر و طفل و بانک را تجویز کرده است و مشارالیها می‌تواند از حساب پس انداز مزبور برداشت نماید

بنا به مراتب چون به موجب تبصره مذکور حق برداشت از حساب‌های مزبور تنها به مادر طفل که بازکننده حساب است تفویض گردیده و نظر یا تاکیدی بر ولایت مشارالیها نداشته است بنابراین در این مورد پدر و جد پدری یا وصی منصوب از طرف آنان حق برداشت از حساب پس انداز مزبور را ندارند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟سایر منابع و مطالب مرتبط با افتتاح حساب کوتاه مدت توسط مادر [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
izbank.ir .
شرایط افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت

افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت با حق برداشت از حساب توسط مادر به نام فرزند صغیر خود در صورتی مجاز است که مادر، وصی و یا قیم فرزند صغیر خود باشد. ادامه...


eghtesadgardan.ir .
مادر حق افتتاح و برداشت از حساب كودك زير 18 سال را دارد، 5 دسته ...

Dec 9, 2018 — در صورت تصویب نهایی،مادر حساب بانکی برای فرزند باز می کند و حق برداشت ... برداشت فقط توسط خود طفل با ارائه حکم رشد و شامل حساب سپرده مدت دار و ... رشد است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه گذاری (کوتاه مدت و بلند مدت) است. ادامه...


www.middleeastbank.ir .
سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ریالی - بانک خاورمیانه

سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت (ریالی) ... مقررات مربوط به افتتاح حساب کوتاه‌مدت ... در صورتی که مادر به نام فرزند صغیر خود افتتاح حساب نماید (اگر قیم قانونی او ... به هر دلیل، موجودی حساب به نسبت سهمی که در زمان افتتاح توسط صاحبان حساب مشخص ... ادامه...


www.tejaratbank.ir .
شرایط افتتاح حساب - Tejaratbank

... قرض الحسنه جاری · سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت · سپرده سرمایه گذاری بلند مدت ... افتتاح سپرده قرض الحسنه عادی توسط پدر یا جد پدری (ولی قهری) ، وصی و یا قیم قانونی ... مادر می تواند بنام فرزند صغیر خود حساب قرض الحسنه پس انداز افتتاح نماید و حق ... پ- مدت وحدود اختیارات هیئت مدیره و مدیرعامل و یا هیات عامل (مدیران اجرایی) ادامه...


www.taadolnewspaper.ir .
مادر حق افتتاح و برداشت از حساب فرزند زیر 18 سال را دارد

Dec 10, 2018 — با انتشار بخشنامه جدید، شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) ... افتتاح کند و حق برداشت از این حساب تا سن 18 سال تمام تنها توسط مادر انجام می‌شود. ... است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه‌گذاری (کوتاه‌مدت و بلندمدت) است. ادامه...


onlinevekalat.com .
افتتاح حساب پس انداز توسط مادر برای اطفال - آنلاین وکالت

Mar 10, 2018 — افتتاح حساب پس انداز توسط مادر برای اطفال. در این مقاله به موضوع افتتاح حساب پس انداز توسط مادر برای اطفال می پردازیم. یکی از سئوالات متداولی ... ادامه...


www.eghtesadonline.com .
بخشنامه شرایط افتتاح حساب برای افراد زیر ۱۸سال | اقتصاد ...

Dec 9, 2018 — بخشنامه شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) زیر ۱۸ سال در بانک ها اصلاح شد. ... برداشت فقط توسط خود طفل با ارائه حکم رشد و شامل حساب سپرده مدت دار و ... توسط سایر افراد غیرولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) افتتاح می شود و ... است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه گذاری (کوتاه مدت و بلند مدت) است. ادامه...


www.bpi.ir .
:: بانک پاسارگاد - بانک هزاره سوم :: | سپرده سرمايه گذاری كوتاه مدت

افتتاح سپرده سرمايه‌گذاری كوتاه‌مدت با حق برداشت از سپرده توسط مادر به نام فرزند صغير ... مشتریان گرامی جهت افتتاح حساب در بانک پاسارگاد، باید نشانی دقیق، ... ادامه...


www.isna.ir .
شرایط جدید افتتاح حساب برای افراد زیر ۱۸ سال - ایسنا

Dec 9, 2018 — براساس این اصلاحیه، در حال حاضر افتتاح حساب برای این افراد در قالب پنج ... برداشت حساب فقط با مادر (در صورت فوت مادر تنها بعد از ۱۸ سال توسط خود ... است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه‌گذاری (کوتاه مدت و بلند مدت) خواهد بود. ادامه...


ghodousi.eadl.ir .
تجویز افتتاح حساب از سوی مادر هرگونه حسابی را که از لحاظ ...

Oct 11, 2014 — ولی نمیتوانند از حقوق و درآمد ماهیانه که دریافت میکنند برای فرزندانشان حساب کوتاه مدت یا بلند مدت باز کنند. یعنی من مادر با پول خودم با دسترنج خودم ... ادامه...


www.tabnak.ir .
چند نکته و یک نظریه مشورتی مهم درباره افتتاح و برداشت از ...

Jun 8, 2020 — البته بخشنامه شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) زیر ۱۸ سال در ... برداشت فقط توسط خود طفل با ارائه حکم رشد و شامل حساب سپرده مدت دار و قرض الحسنه است. ... دارد، حساب توسط سایر افراد غیرولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) ... است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه گذاری (کوتاه مدت و بلند مدت) است. ادامه...


www.khabaronline.ir .
شرایط افتتاح حساب برای کمتر از ۱۸ سال تغییر کرد - خبرآنلاین

Dec 9, 2018 — ایبِنا نوشت: بخشنامه شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) زیر ۱۸ ... برداشت فقط توسط خود طفل با ارائه حکم رشد و شامل حساب سپرده مدت دار و ... مادر) افتتاح می شود و سن طفل باید زیر ۱۸ سال و به نام افتتاح کننده به نفع طفل باشد. ... است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه گذاری (کوتاه مدت و بلند مدت) است. ادامه...


www.rade.ir .
شرایط جدید افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر 18 سال | رده Rade

بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی افتتاح حساب توسط ولی (پدر یا جد پدری) قیم یا وصی ... در این طرح مادر فرد زیر 18 سال (غیر قیم، غیر وصی) اقدام به افتتاح حساب خواهد کرد که حساب ... فقط در حساب‌های کوتاه مدت یا بلندمدت و طرح‌دار سود واریز میشه. ادامه...


www.noormags.ir .
افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت توسط مادر - نورمگز

مجله: تازه‌ های اقتصاد - بهمن 1376 - شماره 68 ; ; افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت توسط مادر. ادامه...


www.sinabank.ir .
حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت - بانک سینا

حداقل مبلغ برای افتتاح حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت مبلغ 500.000 ریال است. حداقل مدت لازم جهت ... افتتاح سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت توسط مادر: به استناد ... ادامه...


disaster.bank-maskan.ir .
شرایط عمومی افتتاح حساب - وب سایت اینترنتی بانک مسکن

الف -افتتاح حساب‌های سپرده سرمایه گذاری (حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت، ... تاریخ اخذ تسهیلات بعد از سن تعیین شده توسط مادر،در زمان افتتاح حساب باشد:. ادامه...


www.postbank.ir .
حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت - پست بانک

افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت توسط اشخاص (غیر از ولی ،وصی و قیم ) ... و قیم و همچنین مادر برای طفل صغیر بنحوی که پدر نتواند از موجودی حساب افتتاح ... ادامه...


donya-e-eqtesad.com .
اصلاح شرایط افتتاح حساب افراد زیر 18 سال - دنیای اقتصاد

Dec 10, 2018 — بخشنامه شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) زیر ۱۸ سال در بانک‌ها اصلاح شد. ... دارد، حساب توسط سایر افراد غیرولی، غیر‌قیم و غیر‌وصی (از جمله مادر) ... است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه‌گذاری (کوتاه‌مدت و بلندمدت) است. ادامه...


www.iribnews.ir .
تغییرات افتتاح حساب بانکی افراد زیر ۱۸ سال | خبرگزاری ...

Dec 9, 2018 — بخشنامه شرایط افتتاح حساب برای افراد (طفل و نوجوان) زیر ۱۸ سال در بانک ها اصلاح شد. ... برداشت فقط توسط خود طفل با ارائه حکم رشد و شامل حساب سپرده مدت دار و ... توسط سایر افراد غیرولی، غیر قیم و غیر وصی (از جمله مادر) افتتاح می شود و ... است که حساب نیز از نوع سپرده سرمایه گذاری (کوتاه مدت و بلند مدت) است. ادامه...


ba24.ir .
سپرده های سرمایه‌گذاری | بانک آینده

سپرده سرمایه‌گذاری بلند مدت. شرایط و مدارک لازم برای افتتاح حساب اشخاصی که به ... سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت. به حسابی اطلاق می گردد که طی آن، مشتری به بانک ... ادامه...


bankmellat.ir .
بانک ملت> قرض الحسنه پس انداز

... صادراتی · تنزیل اسناد (خرید دین) · تسهیلات ارزی کوتاه مدت از محل منابع بانک مرکزی ... مادر می تواند به نام فرزند صغیرخودحساب قرض الحسنه پس انداز افتتاح نمایدکه در این ... نکته: حق برداشت در شرایط فوق صرفاً توسط ولی/ قیم و در خصوص وصی/ امین در ... نکته: افتتاح حساب قرض الحسنه پس اندازبابت افراد روشندل/ بیسواد بدون ... ادامه...


pourabd.wordpress.com .
افتتاح حساب برای افراد زیر 18 سال | دیدگاه

افتتاح حساب سپرده كوتاه مدت براي افراد زير ١٨ سالي كه فاقد حكم رشد ميباشند توسط مادر بنحوي كه پدر نتواند از موجودي حساب افتتاح شده استفاده نمايد و اشخاص غير ... ادامه...


www.postbank.ir .
حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز - پست بانک

افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز توسط اشخاص (غیر از ولی ،وصی و قیم ) به ... و قیم و همچنین مادر برای طفل صغیر بنحوی که پدر نتواند از موجودی حساب افتتاح ... توسط نیروی انتظامی یا کارت هویت صادره توسط وزارت کشور یا کارت خروجی مدت ... ادامه...


www.banksepah.ir .
حساب سپرده قرض الحسنه پس انداز - بانک سپه

3- حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز می‌تواند توسط صغیر با سن دوازده سال تمام افتتاح شود ... 6- رعایت حداقل مبلغ و مدت توقف تعیین‌شده برای شرکت در قرعه‌کشی جوایز ... ادامه...


sb24.ir .
پرسش و پاسخ | بانک سامان

مادر برای فرزند خردسال خود چه حسابی می‌تواند افتتاح کند؟ ... اتباع دیگر کشورها چگونه می‌توانند در بانک سامان افتتاح حساب کنند؟ ... برای افتتاح سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت و سپرده قرض الحسنه پس انداز اشخاص حقوقی چه ... در صفحه مربوط می‌توانید با وارد کردن مبلغ و مدت مورد نظر خود از سود پرداختی ماهانه توسط بانک آگاه شوید. ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر