موضوعات وبسایت : اخبار
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

وام ساخت مسکن

وام ساخت مسکن

نویسنده : سمانه KZ | زمان انتشار : 24 آذر 1400 ساعت 21:00

جهت درج تبلیغات با قیمت مناسب در این سایت میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان وام ساخت مسکن را مطالعه خواهید کرد.

وام ساخت مسکن یکی از وام‌هایی است که بانک مسکن به منظور تحقق ساخت تولید به متقاضیان پرداخت می‌کند. در سال جدید سقف این تسهیلات با هدف رونق بخشیدن در تولید مسکن، افزایش یافته است.

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

وام ساخت مسکن ویژه انبوه‌سازانی و با رعایت فناوری‌های نوین

این تسهیلات در سال ۹۹ نسبت به سال گذشته تا ۴۷ درصد و تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است. در سال گذشته وام ساخت مسکن تا سقف ۱۷۰ میلیون تومان و در سال ۹۷ به میزان ۱۱۰ میلیون تومان در شهر تهران بوده است.

وام ساخت مسکن در سال ۹۹ برای مراکز استان‌ها و شهرهای  بالای ۲۰۰ هزار نفر تا سقف به ۲۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است. این وام در سال گذشته ۱۶۰ میلیون تومان و سال ۹۷ مبلغ ۱۰۰میلیون تومان بوده است.

در سایر شهرها سقف تسهیلات در سال ۹۹ مبلغ ۱۸۰میلیون تومان اعلام شده است که در سال گذشته به میزان ۱۳۰میلیون تومان و در سال ۹۷ به میزان ۹۰ میلیون تومان بوده است.

تسهیلات ساخت مسکن برای سازندگان بدون استفاده از فناوری‌های نوین

برای شهر تهران، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و سایر شهرها به ترتیب ۲۰۰، ۱۷۰ و ۱۴۰ میلیون تومان است.

وام ساخت مسکن در سال ۹۹ برای سازندگان غیرحرفه‌ای نیز به ترتیب ۶۰،۷۰ و ۵۰ میلیون تومان است. نرخ سود این وام،

  • در تسهیلات بدون سپرده ۱۸ درصد
  • از محل اوراق ۵/ ۱۷
  • در بافت‌های فرسوده ۱۶درصد است.

مدیرعامل بانک مسکن اظهار داشت: مطابق امتیاز موجود در بسته مشوق تولیدی بانک مسکن، سازندگانی که از فناوری های نوین ساختمانی استفاده می‌کنند، نرخ سود تسهیلات یک واحد درصد به آنها تخفیف داده می‌شود.

پیش‌تر مدیرعامل بانک مسکن از پرداخت وام‌ ۷۵ و ۱۰۰ میلیون تومانی برای ساخت واحدهای طرح ملی مسکن نیز خبر داده بود که به سازندگان از محل اوراق حق تقدم ۳۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

1-1.jpg

انواع وام ساخت در شبکه بانکی ایران

این نوع وام از محل خرید اوراق است. اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن که در حال حاضر به‌طور میانگین هر فقره از آنها حدود ۴۵ هزار تومان قیمت دارد، پشتوانه پرداخت وام خرید و ساخت مسکن است  که با خرید هر فقره از آن، امتیاز ۵۰۰ هزار تومان به خریدار اوراق اعم از سازنده یا خریدار مسکن تعلق می‌گیرد.

این وام به سه گروه و با مبالغ متفاوتی تعلق می‌گیرد:

  • گروه اول عبارت است از سازنده‌های حرفه‌ای که فناوری‌های نوین را در ساخت لحاظ می‌کنند، سقف تسهیلات در این گروه، برای شهر تهران مبلغ۱۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ ۸۰ میلیون و در سایر نقاط شهری ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
  • گروه دوم عبارت است از حرفه‌ای‌هایی که از فناوری‌های نوین در پروژه ساختمانی خود استفاده نمی‌کنند.
  • گروه سوم عبارت است از سازنده‌های غیرحرفه‌ای و شرایط آن با حالت اول برابر است.

نرخ سود این وام‌ها مانند بسیاری از انواع وام اوراق قابل پرداخت در نظام بانکی ۵/ ۱۷درصد است.

با توجه به این که در حال حاضر قیمت اوراق نسبت به سه سال گذشته در پایین ترین حد خود قرار دارد و نرخ سود بانکی آن نیز نسبت به بقیه انواع وام کمتر است. اخذ این وام‌ها باصرفه‌تر است. برای اخذ وام ساخت مسکن ۱۰۰ میلیونی باید ۲۰۰ فقره اوراق خریداری شود که هزینه آن تقریبا ۹ میلیون تومان است. در نتیجه خالص وام دریافتی بدون احتساب هزینه اوراق، حدود ۹۱ میلیون تومان است.

وام بدون سپرده

این گروه از وام‌ها در ظاهر بدون سپرده هستند، اما در اصل هم نیازمند رسوب سپرده نزد بانک بوده و هم به خرید اوراق نیاز دارد. اخذ وام بدون سپرده شرایط زیر را دارد:

  • باید سازنده در بانک، رسوب سپرده، حداقل یک‌ساله‌ای به میزان مشخص داشته باشد
  • معادل بخشی از سقف این تسهیلات باید اوراق خریداری شود.

نرخ سود وام بدون سپرده معادل ۱۸ درصد بوده و نیم درصد از وام اوراق بیشتر است.

سقف این وام برای سازنده‌های گروه اول یعنی حرفه‌ای‌هایی که در پروژه خود از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند، در تهران ۲۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها ۲۲۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۱۸۰ میلیون تومان است.

این سقف برای سازنده‌های گروه دوم یعنی حرفه‌ای‌هایی که از فناوری‌های جدید ساخت بی‌بهره هستند، در تهران ۲۰۰ میلیون تومان در شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها ۱۷۰ میلیون تومان و در سایر نقاط شهری ۱۴۰ میلیون تومان است.

سازنده‌های غیرحرفه‌ای نیز در تهران تا سقف ۷۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ تا سقف ۶۰ میلیون و در سایر شهرها تا سقف ۵۰ میلیون تومان می‌توانند از این نوع وام‌ها بهره ببرند.

جهت دریافت این وام، متقاضی باید تا سقف ۲۰ درصد از مبلغ وام را اوراق بخرد و معادل ۱۵ درصد از باقی‌مانده وام قابل پرداخت نیز رسوب سپرده یکساله در بانک داشته باشد.

4-1.jpg

وام ساخت مسکن مختص بافت فرسوده شهری

این وام به لحاظ سقف‌های پرداخت، مشابه وام بدون سپرده است و باید دو شرط مذکور رعایت شود.

مزیت این نوع از وام‌ها این است که بخشی از آن مشمول سود تک رقمی مختص بافت‌های فرسوده می‌شود. به این صورت  در واقع ۵۰ میلیون تومان از وام پرداخت شده در تهران، ۴۰ میلیون تومان از وام مختص شهرهای بزرگ و ۳۰ میلیون تومان از وام شهرهای کوچک با نرخ سود ۹ درصد محاسبه خواهد شد.

از الباقی سقف باقی‌مانده این وام‌ها نیز در تهران ۱۰۰، در شهرهای بزرگ ۸۰ و در سایر نقاط شهری ۶۰ میلیون تومان در ازای خرید اوراق پرداخت و با نرخ سود ۱۶ درصد محاسبه می‌شود.

در نهایت الباقی سقف وام ساخت مسکن به هر میزان که باشد با تبعیت از نرخ سود ۱۷ درصدی پرداخت می‌شود. به این ترتیب وام‌های قابل پرداخت در بافت‌های فرسوده از سه جزء با سه نرخ سود متفاوت ۹، ۱۶ و ۱۷ درصدی تشکیل شده است.

تعاونی‌های مسکن

چهارمین نوع وام ساخت مسکن در سال ۹۹ مختص تعاونی‌های مسکن است. سود این وام‌ها نیز ۱۸ درصد تعریف شده و شرایط پرداخت آن مانند وام بدون سپرده شامل خرید اوراق و رسوب سپرده در بانک است.

سقف این وام برای سازنده‌های گروه اول در تهران ۱۵۰ میلیون، در شهرهای بزرگ ۱۳۰ میلیون و در سایر نقاط شهری ۱۰۰میلیون تومان است. این سقف برای سازنده‌های گروه دوم در تهران ۱۳۰، در شهرهای بزرگ ۱۱۰ و در سایر شهرها ۸۰ میلیون تومان تعیین شده است.

سازنده‌های غیرحرفه‌ای نیز در تهران می‌توانند حداکثر مبلغ وام ساخت مسکن، ۷۰میلیون، در شهرهای بزرگ ۶۰ میلیون و در سایر شهرها از  ۵۰ میلیون تومان از این نوع وام استفاده کنند.

هریک از این چهارنوع وام ساخت مسکن پس از پیشرفت ۲۰ درصدی پروژه‌های ساختمانی، به متقاضیان پرداخت می‌شود. میزان پوشش این وام بر اساس موقعیت مکانی و متراژ واحدها متفاوت است، اما اگر نیاز به واحدهای نقلی و میان‌متراژ، به ویژه در شهرهای بزرگ را مبنا قرار دهیم، این وام‌ها می‌تواند بین ۷۰ تا ۸۰ درصد از هزینه‌های ساخت هر واحد مسکونی را پوشش دهد.

3-1.jpg

دو مانع مهم برای سازنده برای گرفتن وام ساخت مسکن

دو عامل مهم باعث شده است استقبال کمتری از این وام نسبت به وام‌های دیگر صورت گیرد:

  • نرخ بالای سود وام ساخت مسکن است که سازنده‌ها را بی‌رغبت به وام گرفتن کرده است. چرا که مبلغ سود بانکی وام، از حاشیه سود برای سازنده بیشتر است باید عمده عایدی خود از ساخت یک پروژه مسکونی را صرف پرداخت سود کند که این به‌صرفه نیست.
  • مالکیت زمین پروژه‌ها است.

امروزه بیش از ۹۰ درصد از پروژه‌های ساخت و ساز که توسط سازنده‌های حرفه‌ای انجام می‌شود، از نوع «تخریب و مشارکت» است. در این پروژه‌ها عموما یا سازنده سهمی از زمین دارد یا اینکه مالک بخشی از زمین نمی‌شود (طی قراردادی سهم وی از ساختمان تکمیل شده مشخص می‌شود) مساله قرار گرفتن سند ملک در رهن بانک، برای سازنده وجود دارد و دردسرهای ارائه وثیقه ملکی برای وام ساخت به صورت مشارکتی بسیار زیاد است و این موضوع همواره سبب‌شده سازنده‌ها تا حد امکان، از اخذ وام ساخت مسکن خودداری کنند.

چه بانک‌هایی وام ساخت مسکن می‌دهند

اولین و مهم‌ترین بانکی که در مورد مسکن تسهیلات می‌دهد بانک مسکن است. با این که طبق قانون مصوب بانک مرکزی همه‌ی بانک‌ها در ایران مجوز پرداخت وام مسکن را دارند، اما به دلیل نبود اعتبار، عملا هیچ بانکی غیر از بانک مسکن چنین وامی را پرداخت نمی‌کند.

در واقع بانک‌های دیگر هم وامی با این عنوان دارند، اما با سود ۱۸ تا ۲۴ درصدی است. درصورتی‌که تعرفه‌ی درصد سود بانک مسکن پایین‌تر از این مقدار است.

سامانه جامع اقدام ملی مسکن

وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح « اقدام ملی تأمین مسکن » را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی نموده است.

وزارت راه و شهرسازی در راستای کمک به تأمین مسکن، طرح اقدام ملی تأمین مسکن  را در قالب احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه‌ریزی کرده است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مدیریت احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی از این برنامه را در شهرهای کشور با اولویت شهرهای با جمعیت کمتر از یکصد هزار نفر بر عهده دارد. برای اطلاع از شرایط آن به سایت www.tem.mrud.ir مراجعه کنید.

اگر در حال حاضر برای ساخت خانه شرایط و امکانات لازم را ندارید، توصیه می‌کنیم متناسب با بودجه خود به خرید خانه رضایت دهید تا در شرایط تورم اقتصادی ارزش پس‌انداز شما از بین نرود. در پست چگونه خانه بخریم؟ راهکارهایی برای خرید خانه ارائه داده‌ایم که می‌تواند به شما در این کار کمک کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟سایر منابع و مطالب مرتبط با وام ساخت مسکن [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
address.ir .
مبلغ وام ساخت مسکن در سال ۹۹ چقدر است و چه شرایطی دارد؟ - آدرس

Oct 6, 2020 — در سال جدید سقف این تسهیلات وام ساخت مسکن با هدف رونق بخش تولید مسکن افزایش یافته است. در این پست تمام جزئیات وام در سال 99 را بررسی ... ادامه...


kilid.com .
وام ساخت مسکن در تهران، شهرستان و روستاها چگونه است؟ | کیلیدمگ

Apr 21, 2020 — بانک مسکن تسهیلاتی را برای ساخت مسکن ارائه می‌دهد که با وام جعاله مسکن متفاوت است. در این مقاله در مورد سود و سقف وام ساخت مسکن روستایی و ...پروانه اشتغال به کار انبوه‌سازیوزارت راه و شهر...پروانه اشتغال به کار مهندسیوزارت راه و شهرسازینوع صلاحیتمرجع صادر کنندهپروانه اشتغال به کار کاردانی فنی ساختمانوزارت ... ادامه...


kilid.com .
انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات در سال 99 | کیلیدمگ

Jump to وام ساخت مسکن‎ — وام ساخت مسکن; وام تعمیرات مسکن; لیست بانک هایی که تسهیلات وام مسکن می دهند; شرایط وام مسکن چیست؟ ثبت ... ادامه...


bourse24.ir .
وام ساخت مسکن افزایش پیدا کرد - بورس24 - Bourse24.ir

Mar 25, 2020 — بورس ٢۴ : تسهیلات ساخت مسکن در سال ٩٩ با تصویب مجموعه ای از سیاست های اعتباری مختص تامین مالی بخش مسکن و ساختمان به شکل چشمگیر ... ادامه...


www.bankavl.com .
از انواع مختلف وام ساخت و خرید مسکن کدامیک به شما تعلق می گیرد

Sep 6, 2020 — بانک اول - سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ تا 47 درصد افزایش یافته است. در حال حاضر سبد تسهیلات ساخت مسکن ازلحاظ سقف ... ادامه...


www.isna.ir .
وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیون شد + شرط پرداخت - ایسنا

Jan 11, 2020 — مدیرعامل بانک مسکن جزئیات افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را تشریح و اعلام کرد از محل اوراق حق تقدم تا ۸۰ درصد هزینه باقیمانده اجرای طرح در ... ادامه...


www.isna.ir .
وام ساخت مسکن خریدار ندارد - ایسنا

Apr 2, 2020 — با وجود آن که سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده، سازندگان ضمن تاکید بر کاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت آن، ... ادامه...


www.tasnimnews.com .
افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان/ وام 100 میلیون ...

Jan 11, 2020 — مدیرعامل بانک مسکن از پرداخت وام‌ 75 و 100 میلیون تومانی برای ساخت واحدهای طرح ملی مسکن خبر داد و گفت: به سازندگان از محل اوراق حق تقدم 300 ... ادامه...


melke7.ir .
شرایط وام ساخت و ساز مسکن 99 از زبان مدیر عامل بانک مسکن

Apr 6, 2020 — جهش تولید در سال 99- ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره بسته تسهیلات بانکی ساخت و ساز مسکن مژده میدهد-اولویت وام ساخت و ساز با چه کسانی است؟ ادامه...


www.rade.ir .
جزئیات تسهیلات ساخت مسکن 100 میلیون تومانی با اقساط 15 ...

از آنجایی که اگه قرار به انتقال وام ساخت واحد مربوطه به اینجانب انجام پذیرد آیا من میتوانم برای ساخت زمین دیگری از تسهیلات ساخت مسکن استفاده بکنم یا خیر؟یا حداقل ... ادامه...


metrichand.com .
شرایط و سقف دریافت وام ساخت خانه - وبلاگ متری چند

Nov 4, 2020 — بانک مسکن در راستای هدف تشویق سازندگان به ساخت واحدهای مسکونی سقف وام ساخت‌وساز مسکن ۹۹ را نسبت به وام ساخت مسکن ۹۸ افزایش داده است. این ... ادامه...


khabarban.com .
آخرین اخبار «وام ساخت مسکن» - خبربان

به این ترتیب، آنچه قرار است مشمول افزایش شود، وام ساخت مسکن و نه وام خرید مسکن است. از آن سو، در حالی که نسبت سهم قیمت «زمین» از قیمت نهایی ملک در تهران از ۱.۵ هم ... ادامه...


donya-e-eqtesad.com .
ظاهر و باطن وام مسکن 99 - دنیای اقتصاد

Apr 22, 2020 — سبد تسهیلات ساخت مسکن بعد از افزایش وام خرید،‌ با 36 حالت پرداخت به لحاظ «سقف و نوع وام، نوع سازنده و نوع شهر» به روز شده است. اما صرف‌نظر از ... ادامه...


donya-e-eqtesad.com .
افزایش وام ساخت سال 99 تا 250 میلیون تومان - دنیای اقتصاد

Apr 6, 2020 — هر چقدر دامنه فعالیت این سازندگان در بازار ساخت و ساز افزایش پیدا کند، کیفیت واحدهای مسکونی و خانه‌هایی که به بازار مسکن و متقاضیان عرضه می‌شود ... ادامه...


bazarmaskan.melkradar.com .
شرایط و جزئیات دریافت وام ساخت مسکن - وبسایت خبری ...

Feb 2, 2020 — وام ساخت مسکن بدون دردسر‌های ثبت‌نام با شرایط بهتر، نرخ سود کمتر، مدت بازپرداخت بیشتر و در هر شهری که بخواهید قابل دریافت است. مبلغ وام ... ادامه...


www.rade.ir .
تسهیلات بدون سپرده جدید خرید و ساخت مسکن در سال 97 | رده Rade

چه میزان وام بهتون میدن ؟ بین 0 تا 4 درصد؟ اقساطش چن ساله هس؟ البته اینا قابل بیان نیست … یا قابل بیان به شرح غیر واقع البته هست….شهررقم تسهیلات ساخت مسکن با تکنولوژی نوینمراکز استان100 میلیونتهران110 میلیونمناطق کمتر توسعه یافته80 میلیون ادامه...


www.ghatreh.com .
آخرین و جدیدترین خبر های وام ساخت مسکن

3 days ago — وام ساخت مسکن در سال 1400 افزایش می یابد؟ عضو هیئت عامل بانک مسکن از افزایش درصدی پرداخت وام ساخت مسکن و احتمال افزایش این تسهیلات با ... ادامه...


deltapayam.com .
وام ساخت مسکن ؛ بی اثر! - مجله دلتا

Apr 4, 2020 — حتی با افزایش وام ساخت مسکن از ۱۷۰ به ۲۵۰ میلیون تومان، سازندگان این تسهیلات را در جهش ساخت مسکن همچنان بی اثر می‌دانند. دلیل چیست؟ ادامه...


aftabeyazd.ir .
وام ساخت مسکن ۱۵۰ میلیون تومان شد - روزنامه آفتاب یزد

مدیر عامل بانک مسکن با اعلام اینکه سقف تسهیلات ساخت مسکن به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت از ابلاغ بخشنامه تضمین فروش اقساطی مسکن طی هفته آینده خبر داد. ادامه...


tejaratnews.com .
بایگانی‌ها وام ساخت مسکن - تجارت‌نیوز

کلیه حقوق این پایگاه متعلق به وب سایت خبری تجارت‌نیوز است و استفاده از اخبار و محتوا با ذکر منبع مجاز است. کپی رایت 1399. بخوانید: پیش بینی بورس · سهام ... ادامه...


www.borna.news .
وام ساخت مسکن افزایش یافت! - خبرگزاری برنا

Jan 12, 2020 — مدیرعامل بانک مسکن از پرداخت وام‌ ۷۵ و ۱۰۰ میلیون تومانی برای ساخت واحدهای طرح ملی مسکن خبر داد و گفت: به سازندگان از محل اوراق حق تقدم ۳۰۰ میلیون ... ادامه...


bankvam.com .
مدارک لازم جهت اخذ وام ساخت مسکن - مشاوره دریافت وام بانکی

مدارک لازم جهت اخذ وام ساخت مسکن اشخاص حقیقی وحقوقی که بایستی به بانک ارائه نمایند شامل تصویر تمامی صفحات شناسنامه وکارت ملی و....... ادامه...


www.tahlilbazaar.com .
سقف تسهیلات ساخت مسکن افزایش یافت/ نرخ سود وام ساخت ...

Apr 1, 2020 — مدیر امور اعتباری بانک مسکن در حالیکه معتقد است متوسط هزینه ساخت مسکن متری به دو و نیم میلیون تومان افزایش یافته گفت:سقف تسهیلات ساخت ... ادامه...


www.khabaronline.ir .
سقف وام ساخت مسکن در بافت فرسوده اعلام شد - خبرآنلاین

Apr 6, 2020 — رییس اداره کل اعتبارات و تأمین مالی بانک مسکن جزییات افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن در بافت فرسوده شهرهای کشور برای سال ۹۹ را تشریح ... ادامه...


mellatcc.ir .
وام ساخت مسکن ۶۵درصد افزایش پیدا کرد/ برنامه‌ای برای افزایش ...

وزیر راه و شهرسازی گفت: در ۱۶ اسفندماه سال گذشته مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش وام ساخت مسکن دریافت شد و این تسهیلات حدودا ۶۵ درصد افزایش پیدا کرده ... ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر